Rýma - jak s ní na podzim bojovat?

Na podzim padá nejen listí, ale nastává i období nachlazení a nemocí. To se nejčastěji projevuje zvýšenou tělesnou teplotou, kašlem nebo nepříjemnou rýmou, která nám brání v dýchání. Pokud i vy pravidelně trpíte v podzimních měsících rýmou, pak je tento článek přímo pro vás.

Rýmě nahrává střídání počasí

Střídání teplého a chladného počasí je pro rýmu ideální. Totéž platí i při shlukování lidí. Rýma se totiž šíří vzduchem, kam se dostává při smrkání a kýchání. Když už ji chytíte, nepodceňte ji. Sice se jedná o kdovíjakou nemoc, ale pokud ji nebudete léčit, je mnohem větší pravděpodobnost, že se k tomu přidají další komplikace. K virům se tak mohou přidat bakteriální infekce, zánět dutin, nosohltanu, průdušek nebo plic, hnisavá angína i zánět středního ucha.

Jak zatočit s rýmou?

I když rýma je z medicínského hlediska banálním onemocněním, v běžném životě je ale velmi otravná. Jak se jí tedy co nejdříve zbavit?

  • Pít hodně tekutin. Vynechte kofein, černý čaj a další nápoje s kofeinem. Naopak je třeba organismus hydratovat, neboť mu hydratace pomáhá vyrovnat se stávající infekcí a chrání ho před další infekcí.
  • Pijte horké vývary. Ty jsou v chladném období ideální. Díky stoupající páře krásně uvolní ucpaný nos.
  • Pořiďte si bylinkovou směs proti rýmě. Směs bylin má příznivý vliv na uvolnění ucpaného nosu. Pokud ale bylinkám neholdujete a vyžadujete černý čaj, nedělejte si ho tak silný.
  • Zavřete se v koupelně. Horká pára v koupelně vám pomůže skvěle s ucpaným nosem a uleví i vašem bolavým dutinám.
  • S nosními kapkami zacházejte opatrně. Ty totiž obsahují tzv. dekongestanty, což jsou látky, které snižují otok nosní sliznice a zlepšují průchodnost nosu. Nosní kapky vám sice na chvíli pomohou, ale pokud je bude používat delší dobu, mohou pocitu ucpaného nosu naopak zhoršovat.
  • Dělejte si výplachy nosu solným roztokem. Solný roztok sníží otok nosní sliznice a dokáže také odstranit část nečistot a mikroorganismů, které se na nosní sliznici uchytily. Pokud chcete něco pohodlnějšího, pořiďte si v lékárně nosní sprej s obsahem mořské soli. Toto lze užívat dlouhodobě bez obav z nežádoucích účinků.
  • Zvyšte příjem vitaminu C. I když ne všichni odborníci věří, že vitamin C bude mít nějaký účinek, zvýšení příjmu přísunu tohoto vitaminu nikomu neuškodí. Zařaďte více čerstvého ovoce a zeleniny, případně si pořiďte nějaký ten doplněk z lékárny.
  • Mažte si nos. Při neustálém smrkání dráždíme pokožku v oblasti nosu. Pak dochází k jejímu zarudnutí. Tomu lze předejít tím, že budete nos pravidelně mazat léčivou mastí, která bude nejlépe obsahovat heřmánek nebo mentol.
  • Dostatečně odpočívejte a spěte, klidně i přes den. Rýma a ucpaný nos jsou velmi nepříjemné nejen přes den, ale i v noci, takže mohou bránit ve spánku. Nedostatek spánku pak oslabuje náš imunitní systém, proto pokud máte možnost, snažte se odpočívat i během dne nebo si alespoň na chvíli schrupnout.

Jak uvolnit ucpaný nos?

K uvolnění dýchacích cest pomůže heřmánek nebo aromaterapie. Kápněte si na papírový kapesník několik kapek eukalyptu, tymiánu, jalovce nebo myrhy , zmačkejte do kuličky a vdechujte vůni střídavě ústy a nosem.

Vyzkoušejte také výplach nosu. Jak už jsme výše zmínili, s tím vám pomůže osolená voda a nebo lze použít i Vincentku. Tato nosní hydroterapie pomáhá zmenšit otoky sliznice.

A jak vůbec rýmu nedostat?

A teď něco k prevenci. Abyste se rýmě na podzim vyhnuli, je nutné se vyhýbat všem nakaženým. Pokud to ale není možné, zkuste dodržovat alespoň následující pravidla:

  • Myjte si ruce častěji.
  • Neberte do rukou předměty, kterých se dotýkala nakažená osoba.
  • Často doma větrejte.
  • Neoslabujte zbytečně svůj imunitní systém např. kouřením, pitím alkoholu atd.
  • Dodržujte zásady zdravé výživy, jezte dostatek vitaminů.
  • Zkuste se nestresovat.

Rýma se sice často objevuje hlavně v chladných měsících, ale ve skutečnosti s tím moc nesouvisí. Chladno a vlhko člověka může oslabit, takže pak může být k infekci více náchylný. Na vině pak může být i pobývání v uzavřených místnostech, kde má virus příhodnější podmínky na své šíření.