Posilte imunitu včas, abyste nebyli na podzim nemocní

 

Jakou máte imunitu? Marodíte často, nebo nemoci neznáte? Ať už je teplo nebo zima, je třeba imunitu posilovat. Jak ale na to? To se dozvíte v dnešním článku.

Chřipky a únava přicházejí hlavně ve studené části roku. To ale neznamená, že bychom v letních měsících na svoji imunitu měly kašlat. Naopak. V dnešní době má řada lidí poškozený imunitní systém, jsou choulostiví na střídání teplot i na klimatizaci. Kvůli poruše imunitního systému pak každou chvíli marodí.

Porucha imunitního systému

Ta může být vrozená, ale je to velmi vzácné a špatně léčitelné. Pro většinu jsou poruchy imunitního systému získané, kdy na ní mají nepřímý vliv různé nemoci, jako například stres, poruchy výživy, cukrovka, nádory a mnohé další. Jinými slovy si za poruchu můžeme sami, neboť jíme nezdravě, nehýbeme se ani dostatečně neodpočíváme.

Abychom však napravili hříchy, nestačí na podzim nakoupit různé vitaminy a doplňky stravy a myslet si, jak díky tomu zůstaneme zdraví. Takhle to totiž nefunguje.

Na imunitě je třeba začít pracovat o pár měsíců dříve ještě než dorazí chladné počasí. Mezi největší úspěchy patří ta nejjednodušší a nejlevnější opatření, jakými jsou

  • zdravá strava,
  • dostatek pohybu,
  • kvalitní spánek.

Zdravá střeva jsou základ

Základem imunity jsou dobře fungující střeva. Na povrchu sliznic je přítomna celá řada probiotických bakterií, který ovlivňují dobrou funkci imunitního systému a zabraňují růstu patogenních bakterií. Stejnou funkci má střevní mikroflóra. Pokud máme problém s imunitou, problém je v našem střevě, které obývají špatné bakterie.

Řada poruch imunity souvisí se špatným bakteriálním osídlením ve střevě. A co střevu nesvědčí?

  • jednoduché cukry a tuk,
  • chybějící vláknina,
  • hladovění,
  • přejídání nebo jídlo ve spěchu.

Patříte také k těm, kteří se snaží posílit obranyschopnost citrusy? Chyba. Citrusy jsou exotické ovoce, které jsou dováženy z dálky a právě kvůli dlouhým cestám a špatnému skladování ovoce vitaminy často ztrácí. Lepší je tedy sáhnout po tuzemských potravinách – např. po jablku, jahodách, černém rybízu atd.

Pomocníci pro lepší imunitu

Do jídelníčku je dobré zařadit dostatek vlákniny, která čistí střeva a odvádí z těla škodliviny. Denně bychom měli sníst 25 až 30 gramů vlákniny. Na druhou stranu to ale s vlákninou nepřehánějte. Přílišné množství může způsobit zácpu nebo dokonce může zabraňovat vstřebávání některých látek.

Zkuste zavést i nějaké ty léčivé bylinky. Skvělé jsou ostropestřec mariánský, kopřiva nebo řebříček.

Choďte na vzduch a zbavte se stresu

Udržujte se rovněž v kondici. Choďte na čerstvý vzduch, sportujte. Při dovolené vypněte a relaxujte. Pokud je ve stresu, nic vám nepomůže. Je nutné se hodit do psychické pohody, která je pro imunitní systém nesmírně důležitá. Naučte se tedy stres odbourávat.

Pokud už onemocníte, nemoc opravdu vyležte a nepřecházejte jí. Když nemoc přejdete, dáváte svému tělu zbytečně zabrat. Proti nemocem pak může pomoci ještě pravidelné otužování, zdravý jídelníček, dostatek vody a vyhýbání se alkoholu i kouření.