Jak vyzrát na jarní únavu?

 

Znáte to taky – ráno se vám nechce vstát z postele, jste unavení, všechno vás bolí a často býváte i podráždění? Pak za to z velké pravděpodobnosti může jaro a jarní únava.

Jarní únava každý rok postihuje miliony lidí. Během jara se totiž dost často mění počasí, klesá a stoupá tlak, chvílí svítí sluníčko, pak zase prší a oproti zimním měsícům postupně přibývá slunečního svitu a dny se prodlužují.

Příznaky jarní únavy

Jarní únava se projevuje většinou skleslostí, bolestmi hlavy a kloubů, nechuť cokoliv dělat. Lidé s jarní únavou bývají často podráždění, ospalí a bez nálady.

  • Bolesti hlavy – nás trápí v jarním období mnohem více, než kdy jindy. Je to způsobeno změnami biorytmů, proměnlivým počasím či přechodem na letní čas. Než sáhnete po léčích na bolest, doporučujeme dbát na dostatečný přísun tekutin, co nejvíce se pohybovat na čerstvém vzduchu a případně sáhnout po bylinkách.
  • Svaly – jsou během jarního období zatuhlé a bolestivé. Kvůli tomu pak nemáme ani pomyšlení na sportování. Dojděte si proto například na masáž, která svaly krásně uvolní. Trpíte-li na křeče, zaměřte se na doplňování hořčíku.
  • Náladovost – také patří k jarní únavě. Často býváme skleslí, podráždění a apatický. Nemáme žádnou chuť cokoliv dělat. Ačkoli je to součástí jarní únavy, dávejte v tomto případě pozor, aby do nepřerostlo v chronickou depresi. V tomto směru by mohli pomoci přátelé, procházky, příroda, čtení, relaxace a vše, čemu se toužíte věnovat.

Objevit se může i výraznější bušení srdce či přílišná přecitlivělost.

Co by mohlo proti jarní únavě pomoci?

Vyzkoušejte půst

Půsty jsou čím dál více oblíbenější. Jsou vhodné nejen k pročištění těla, ale tak nabrání ztracené energie. Díky ovocným a zeleninovým šťávám, případně nesoleným vývarům odplavíte z těla jedovaté látky a tělo má tak možnost se regenerovat. Odměnou je potom zvýšení energie a také to, že se budeme celkově cítit lépe.

Pijte dostatek vody

Mnohým problémům se dá předcházet, pokud budeme dodržovat správný pitný režim. Jedním z častých důvodů, proč je tělo vyčerpané, je právě nedostatečný přísun tekutin. Abychom však každý den vypili alespoň dva litry, je třeba na to jít postupně. Pokud to zpočátku moc nejde, je dobré zařadit do svého jídelníčku potraviny plné vody, jako je například meloun či okurka.

Používání bylinek

Během jarního období doporučujeme sáhnout po bylinkách a dělat si jarní čaje. S bylinkami je to sice na dýl (alespoň jeden měsíc), ale odměnou je přísun minerálů a vitamínů, které nám pomohou od jarní únavy.

Cvičení

I když se nemůžeme dokopat, cvičení je opravdu skvělým způsobem, jak zvýšit svojí energii, zlepšit náladu a cítit se celkově lépe. Jen to chce postupně. Začněme tedy postupně například ranní rozcvičkou a postupně přidávejte. Takovým během si vyčistíte nejen hlavu, ale i uděláte něco pro své tělo.

Pravidelné procházky

Kromě sportování venku jsou ve slunečném období skvělé procházky, které nám dodají chybějící kyslík, sluníčko nám dodá chybějící vitamín D a příroda je výborným balzámem na duši. Díky tomu se začnou probouzet naše endorfiny a zlepší se nám nálada.

Upravme si jídelníček

V jarním období je vhodné upravit náš jídelníček a začít konzumovat lehká jídla, doplněná o dostatek zeleniny (především té zelené). Správně vyvážený jídelníček nám pomůže shodit přebytečná kila nabraná během zimního období, a zároveň načerpáme ztracenou energii.

Dostatečně relaxujme

Relaxace je důležitá po celý rok. Nemějme proto potřebuje vše ihned dohnat a dejme si pauzu. Nepřepínejme se a dostatečně odpočívejme. Kromě toho, že budeme dostatečně spát, můžeme zařadit i různé relaxační kůry, masáže či meditaci.