Jak vyzrát na jarní alergie

Patříte k milovníkům jara? Užíváte si maximálně první sluneční paprsky a kocháte se pohledem na vše rozkvetlé? Pak určitě patříte k těm šťastnějším, kteří nemají jaro spojené s alergií a nepříjemnostmi, které jsou s ní spojené. Pro alergiky bohužel začíná období zvýšeného náporu na imunitní systém, který je způsobem nejčastěji pylem z kvetoucích rostlin a travinami.

Jak alergii poznat?

Mezi běžné příznaky alergie patří vodnatá rýma, pálení, svědění pokožky či slzení očí. V případě, že na sobě takové příznaky pociťujete, pak je vhodné vyhledat lékaře a nechat si udělat sadu testů. Na základě toho pak lékař navrhne plán prevence a vhodnou léčbu.

Projevy alergie:

  • Alergická rýma – urputné svědění až pálení hluboko v nose, opakované kýchání, nemožnost dýchání skrze nos, při alergické rýmě se vytváří nadměrné množství řídkého hlenu, svědění může zasahovat až do uší nebo do krku, delší ucpání nosu pak může vést k bolestem hlavy a únavě
  • Kašel, dušnost, astma – alergeny běžně dráždí dolní cesty dýchací a nutí nás ke kašli, v případě, že alergický zánět zasáhne průdušky, říká se tomu dušnost, která vede k tomu, že nemůžeme dodechnout, můžeme mít pocit cizího tělesa v plicích a bolest na hrudi
  • Pálení, svědění očí – pyly jsou schopny dráždit oční sliznici a vyvolat zánět spojivek, oči mohou více slzet, což nás nutí k častějšímu mnutí očí, sliznice oka často bývá červenější
  • Ekzémy – během pylové sezóny se mohou objevit ekzémy nebo jiné problémy s pokožkou, ta by se měla proto pravidelně promazávat

Jak zmírnit alergii?

Posílení imunity vitaminy

Takovým malým zázrakem je vitamin C, který významně posiluje naši imunitu. Jeho dostatek zaručí, že budeme lépe odolávat infekcím a virům. Dennodenně bychom měli přijmout zhruba 3 000 mg. Vitamin C navíc zvyšuje funkci nadledvinek, které dokážou zmírnit například sennou rýmu nebo kožní alergie. Dalšími důležitými vitaminy jsou vápník a hořčík. Oba působí proti zánětům a dokážou oslabit projevy alergií.

Příprava na jaro

Jaro přichází a příroda se začíná probouzet. Je ideální čas připravit se na případné problémy. Pokud na trpíte na jarní alergie, je důležité být vybaven vhodnými léky, které nám uleví od případných problémů.

Zaměřte se na prostředí, ve kterém žijete

U jarní alergii na pyly neznamená, že se zavřeme doma a tím se nám veškeré problémy vyhnout. Pyly mohou proniknout do interiéru lehce skrze ventilaci nebo při větrání. Takže tím si opravdu nepomůžeme. Na druhou stranu je však dobré sledovat pylové zpravodajství a podle toho se řídit. Na pobyt venku se zpravidla nedoporučují například dopolední hodiny. Bacha bychom si měli dávat také na suché nebo větrné dny.

Co se týče interiéru, určitě se doporučuje používat kvalitní filtry do vysavače. V tomto období je nutné se vyhnout zvlhčovače, který se běžně používá pro odstraňování alergenů. Na jaře totiž může mít zcela opačný efekt na naše zdraví.

Co dál na jaře s alergií:

  • omezit pobyt v blízkosti alergenů
  • starat se o pokožku v rizikových partiích, kde může docházet ke vzniku vyrážek a ekzémů
  • omezit nebo vynechat potraviny, které zhoršují alergické reakce
  • odstraňovat prach vhodnými prostředky
  • větrat pouze v brzkých hodinách
  • pro pobyt v přírodě volit vhodné počasí (např. po dešti, za mírného mrholení)
  • často prát ložní prádlo, občas i deky a polštáře
  • užívat v případě potíží léky doporučené lékařem