Léto za rohem a rok co rok je v tomto období upozorňováno na to, abychom se chránili před nebezpečnými slunečními paprsky. A i přesto mnoho lidí chrání svou pokožku pouze na dovolené, což je chyba. Ošálit bychom se neměli nechat ani zamračenou oblohou. I skrze mraky dokážou sluneční paprsky proniknout.
Ať už se chystáte na dovolenou, ven nebo jen do práce, je nutné veškerou pokožku, která není skryta pod oděvem, chránit krémem s UV faktorem. Pokud používáte make-up, v létě doporučujeme sáhnout po takovém s ochranným faktorem, který odpovídá vašemu fototypu.
Fototyp vyjadřuje toleranci kůže ke slunci. Každý má jiný fototyp, a proto je dobré ho znát, abychom kůži dostatečně ochránili. Zde se stačí řídit jednoduchým pravidlem – čím je kůže světlejší, tím se rychleji spálí, a proto potřebuje vyšší SPF faktor ochranného prostředku. Dle fototypu se lidé dělí do 4 základních skupin:
Jedná se o nejnižší fototyp, který mají lidé s velmi světlou a citlivou kůží. Majitelé tohoto fototypu se prakticky nemohou opálit do zlatavě hnědé. Když přijde jejich kůže do styku se sluncem, zčervená už po 10 minutách. Lidem s tímto fototypem je doporučován ochranný krém s SPF 30 v ČR a s SPF 50-60 v subtropickém nebo tropickém pásmu.
Do této skupiny patří většinou lidé s modrošedýma a modrozelenýma očima a kůží v barvě dozrávajících broskví. Lidé s fototypem II mohou na slunci pobýt až 20 minut bez toho, aby se pokožce objevily nebezpečné rudé spáleniny. Ve středoevropském klimatu by měli používat krém s SPF 20-25, u moře pak s SPF 40-50.
Fototyp III vlastní kůži, která svou barvou připomíná cafe letté, hnědé vlasy i oči. Tento typ lidí se dobře opaluje, a tak by se mohlo zdát, že ochranný krém nepotřebuje. Opak je však pravdou. I fototyp III by měl používat ochranný faktor před spálením. V tomto případě postačí SPF 15 v ČR a v teplejších krajinách SPF 20.
Posledním typem je fototyp IV. Tento typ lidí se vyznačuje tmavě hnědými až havraními vlasy, olivovou pletí a kaštanově hnědýma očima. Majitelé tohotot fototypu se nikdy nespálí a po opálení je jejich pleť krásně bronzová. I tady je však zapotřebí svou kůži chránit před slunečních zářením. Sice není zapotřebí vysoký UV faktor, ale na domácí půdě by tito lidé měli sáhnout aspoň po SPF 10 a v jižních státech či na horách po SPF 15.
Po každém slunění doporučujeme věnovat se dále své pokožce. Péče po opalování je důležitá. Díky ní ji regenerujete a dopřejete jí potřebnou hydrataci a výživu. Opálení tak vydrží déle a pleť bude pomaleji stárnout.
Kromě kůže je třeba ochránit hlavu – konkrétně obličej, krk i uši. Pro jejich ochranu je ideální variantou klobouk. Ochranu si samozřejmě zaslouží i oči, proto investujte čas i peníze do kvalitních slunečních brýlí.
Nejen v letních měsících, ale i po celý rok je nutné dostatečně pít. V letních měsících je důležité pitný režim zvýšit, abychom nebyli dehydratovaní. Deficit vody pak může vést k vážným zdravotním komplikacím.