Jak se správně obléct na běhání v zimě

Zima je tu, ale to neznamená, že se musí botasky hodit do skříně a začít s běhání zase až na jaře. Stačí se vhodné obléknout a můžete vyrazit do mrazivého počasí naprosto bez obav. Jak se správně obléct, jsme pro vás sepsali v následujícím článku.

Oblečení vás nesmí v žádném případě omezovat v pohybu a také musí zároveň zabezpečit, aby bylo celé vaše tělo v teple, to znamená ruce, nohy, obličej, zátylek, hlavu a uši.

Co na hlavu a krk?

Na hlavu bez pochyb patří teplá čepice nebo čelenka. Co se týče krku a brady je dobré si pořídit tunel, nákrčník nebo lyžařskou kuklu, která ochrání vše najednou a v teple tak bude jak hlava, krk, ale také obličej a uši.

Pečlivě chraňte zátylek a hlavu

Celkově zátylkem a hlavou uniká kolem 40 % tělesného tepla, proto je důležité těmito částem těla věnovat potřebnou pozornost a udržet je maximálně v teple. Pokud to podceníte, koledujete si o housera, tedy zablokování zad.

Když tyto části těla prochladnou, dostanou se všechny vaše svaly v důsledku chladu do kontrakce, to znamená, že se smrsknou a pěkně vás ohnou. To znamená, že se celé vaše tělo "zabalí do klubíčka" a tak moc běhat nejde.

Základem je vrstvit

Nebude to trvat dlouho a mrazy udeří, pokud se nechte svého běhu vzdát, je důležité hlavně vrstvit, a to především horní polovinu těla. Vrstvení funguje tak, že se mezi každou vrstvou utvoří vzduchová bublina, které zvýší tepelné a izolační účinky oblečení.

Takže začněte funkčním trikem s dlouhým rukávem, při velkém mrazu můžete vzít trika dvě. Na triko teplou funkční mikinu a na ni běžeckou větrovku, které zabrání profouknutí větrem. Na ruce patří rukavice.

Jedna rada, když vám prsty zmrznou, nedávejte je k rozehřátému topení nebo do horké vody, ale strčte je do sněhu nebi studené vody.

  • Ještě jedna rada. Čím víc budete vrstvit, tím větší budete, proto běžeckou bundu určenou na zimu, vždy vybírejte o číslo větší.

Dolní polovina těla

Za opravdu mrazivého počasí volte na nohy dvě vrstvy. První jsou funkční spodky nebo dlouhé funkční trenky a podkolenky a na ně dlouhé elasťáky. Takovou vrstvu můžete vynechat, když máte teplé elasťáky. Ideální jsou takové, které mají vrstvu, která vás ochrání před větrem a vodou. Nezapomeňte na teplé ponožky nebo podkolenky.

Jaké boty?

Vždy záleží na trase. Pokud běháte po suchých, nenamrzlých cestách jsou vhodné crosovky, které mají hrubší podrážku, díky tomu je lepší kontakt s povrchem. Vždy chcete vyběhnout na povrch, který bude klouzat volte crosovky s hřeby.