Chřipka opět řádí. Jak s ní bojovat?

 

Po klasickém vánočním poklesu opět přibývá chřipkových onemocnění. Bohužel někdy nestačí ani očkování. Letos se totiž více šíří typy chřipky, proti kterým nejsou vakcíny tak účinné, případně na které starší očkování nezabírá vůbec. K boji s chřipkou nepomáhají ani poměrně vysoké teploty, které v lednu panovaly. Velkých mrazů se nedočkáme ani v únoru a tak se musíme proti chřipce bránit ze všech sil.

Prevence

Jestli vás ještě chřipka neposlala do postele, patříte mezi šťastnější část české populace. Ptáte se co dělat pro to, aby to tak zůstalo i nadále?
Nejjistější prevencí bývá očkování. Pokud jste na něj ale jako každý rok zapomněli, zkuste se řídit alespoň následujícími doporučeními.

  • jezte vitamíny - vašimi pomocníky pro každý den by měly být minerály a vitamín C
  • jezte pestrou stravu - několik porcí ovoce a zeleniny za den
  • dbejte na dostatečný spánek
  • sportujte a otužujte se
  • dostatečně v domě nebo bytě kde pobýváte větrejte
  • myjte si ruce teplou vodou a mýdlem, existuje také celá řada desinfekčních prostředků
  • nezapomínejte na důkladné umytí rukou hlavně po cestě v MHD, zde se totiž chřipka šíří nejvíce
  • vyhněte se rukama kontaktu s obličejem 
  • omezte pobyt v prostorech s velkým množstvím osob jako jsou kina, divadla nebo MHD

Co dělat když vás chřipka přece jen dostane?

Na začátku je důležité si říct co to vlastně chřipka je. Většina lidí ji často zaměňuje s nachlazením. Rýma, bolesti hlavy, pálení v hrdle, kašel nebo zvýšená teplota jsou nejčastějšími příznaky obou těchto nemocí. Hlavní rozdíl spočívá v tom že, zatímco nachlazení na sobě můžete pozorovat i několik dní s tím, že se váš stav pomalu zhoršuje, chřipka většinou zaútočí velice rychle. Inkubační doba chřipky je 18 - 24 hodin. Nemoc vás přepadne náhle, jednoho rána se probudíte a už vás bolí celé tělo. Zpočátku mírná teplota se může rychle zvrhnout ve vysoké horečky. Nastoupí zimnice, bolest kloubů a sval, někdy i nevolnost.

Léčba

 V první řadě omezte jakoukoliv práci a společenský kontakt. Chřipka je infekční onemocnění a tak je riziko, že někoho ze své rodiny nakazíte vysoké. Základním léčebným procesem je okamžité ulehnutí do postele. Užívejte Paralen, Brufen nebo jiné přípravky, které dokážou srazit tělesnou teplotu. Na kašel použijte speciální sirupy nebo kapky. Na ucpaný nos jsou vhodné nazální spreje nebo spreje s mořskou solí. Pijte dostatek vody a konzumujte dostatek ovoce. Vitamíny z ovoce vám pomohou mnohem více než tabletové vitaminové doplňky.

Pokud vám ani po pár dnech není lépe, trpíte vysokými horečkami, bolestmi v krku nebo bolestmi na plicích rozhodně navštivte svého lékaře. Předepíše vám silnější preparáty a vám se jistě uleví.

Nejběžnější chyby při léčbě

Největší chybou bývá srážení horečky za každou cenu. Naměřit si 37,5 a hned polykat Paralen je chyba. Teplota je reakcí těla na infekci. Jde o přirozený způsob obrany organismu. Teplotu je důležité mít pod kontrolou někde okolo 38 stupňů. Když ji uměle nesrážíme, protilátky se v těle vytvoří rychleji a my se také dříve uzdravíme.

Další chybou je přecházení nemoci. Jeden den je vám trochu lépe a vy hned vyrazíte do práce. Váš zdravotní stav se opět zhorší a ještě nakazíte svoje kolegy. Přecházení chřipky je, ale velmi nebezpečné. Riskujete poškození orgánů, nejvíce srdce.

V České republice onemocní ročně statisíce obyvatel chřipkou. Komplikacím v důsledku chřipky pak ročně podlehne až 1 500 lidí.
Nepodceňujte proto ani sebemenší příznaky. Uvařte si horký čaj s citronem a ulehněte do své postele. Pokud máte obavu, že se budete nudit pusťte si film nebo si přečtěte knihu, na kterou jinak nemáte čas.

Hodně zdraví!