Jak pečovat o pleť?

Každá žena touží po zdravé, krásné, alabastrové pleti bez jediného pupínku. Bohužel je jen málo lidí, kteří se mohou pyšnit krásnou pletí, aniž by se o ní nějak museli starat. Navíc v dnešní době, kdy je znečištěné prostředí, žijeme ve městech plných smogu, je třeba dodržovat několik zásad, které by měly naší pleti pomoci.

Diagnostika pleti

Většina žen si nakupuje různé kosmetické přípravky v domnění, že dělají správně. Jenže jak si můžeme kupovat cokoli, aniž bychom znali svůj typ pleti? Než se rozhodnete pro nákup konkrétních produktů, nechte si udělat diagnostiku pleti. Je lepší se svěřit do rukou odborníka, který prohlédne pleť s pomocí přístroje, než když budete tipovat, jaký ten typ pleti vlastně máte.

Avšak i v diagnostice pleti buďte ostražití. V tomto směru hledejte odborníka, někoho na doporučení například od své kamarádky. Na základě diagnostiky si pak můžete pořídit kosmetiku vhodnou pro vaší pleť.

Typy pleti:

  • normální – nemáte žádné známky barevných nesrovnalostí nebo mastnoty, pleť je hladká a zdravá,
  • mastná – pleť se leskne a na dotek je mastná, tento typ pleti bývá náchylný na pupínky i vyrážky,
  • smíšená – na některých místech je pleť normální až suchá, v T-zóně je pak obvykle mastná,
  • suchá/velmi suchá – pleť je napnutá a může mít i barevné nesrovnalosti.

Jak se odličovat?

Odličovat bychom se měli dvakrát denně – ráno a večer. Při odličování nestačí omýt obličej vodou, potom ho přetřít micelárkou a nanést drobet krému. Naše pleť si rozhodně zaslouží víc, zejména když je dennodenně vystavována vnějšímu prostředí, smogu, prachu, potu, cigaretovému kouři apod.

Základní rutina péče o pleť

Po ranním probuzení, nasnídání, kávě a běžné hygieně bychom měli přistoupit k péči o pleť. Ta by měla zahrnovat následující – čištění pleti, tonizaci, exfoliaci a hydrataci pleti.

1. Čištění pleti

V první řadě si opláchněte tvář a oči vlažnou až teplou vodou. Naneste si na prsty malé množství přípravku a aplikujte na pleť krouživými pohyby. Poté přípravek dobře opláchněte.

Večer je péče na chlup stejná jako ráno s tím rozdílem, že pokud používáte silný make-up nebo voděodolnou řasenku, určitě tento postup zopakujte a případně použijte dalšího pomocníka ve formě žínky, která vám pomůže snadněji odstranit celý make-up.

2. Tonizace pleti

Po důkladném čištění pleti navlhčete vatový tampónek tonikem a jemně naneste na pleť. Tonikum můžete využít i během dne na osvěžení pleti. Večer se tonikum používá taktéž. Při jeho nanášení se zaměřte zejména na suché oblasti nebo na místa, kde by mohly zůstat zbytky make-upu.

3. Exfoliace

Exfoliace neboli peeling naši pleť hloubkově čistí a odstraňuje odumřelé buňky. Pleť je pak díky nim rozzářená a vypadá mnohem zdravější. Exfoliační přípravek se nanáší po prvních dvou krocích. Vyberte si takový produkt s BHA (beta hydroxykyseliny) v závislosti na vaši pokožce.

Malé množství BHA přípravku naneste na obličej, přičemž se vyhýbejte kontaktu s očima. Po aplikaci ponechte čas na jeho vstřebání. Používat je lze dvakrát denně, jednou denně, každý druhý den nebo klidně jen párkrát do týdne. Reakce vaší pokožky vám pomůže v rozhodování, jak často používat.

4. Hydratace pleti

Celou rutinu zakončí hydratace pleti denním nebo nočním krémem. Rozdíl mezi těmito dvěma krémy je v tom, že denní hydratační krém obsahuje navíc SPF, které vás ochrání před poškozením pleti vlivem slunečního záření.

Pozor na micelárku!

Vím, že řada žen a dívek odličuje pouze micelární vodou. Ty však nejsou vhodné na každodenní použití. Jsou hodně přeceňovány a sahat bychom po nich měli pouze příležitostně, neboť všechny tyto přípravky jsou chemický koktejl. Často obsahují alkohol, řadu chemických látek a vůní. Proto k odličování používejte vodu, klasické gely a tonika, která jsou vhodná pro dennodenní použití.