Jak se správně opalovat? 1. část

Léto je plné slunce, dovolených u moře, koupání se v bazénu a samozřejmě také opalování. S opalováním jsou také spojené spory o jeho účinky. Na jedné straně stojí zastánci tvrzené, že nám slunce dává vitaminy, které jinde nejsou a na opačné straně jsou zastánci, kteří tvrdí, že je opalování zdraví škodlivé. Jak se tedy opalovat správně a zdravě? Máme pro vás pár triků a typů.

Je opalování zdraví škodlivé?

S tvrzením, že je opalování našemu zdraví škodlivé, se setkáváme poměrně často. Co je na tom pravdy? Podle odborníků záleží hlavně na tom, jak se opalujeme. Pokud se bude jednat o pravidelné mírné vystavování kůže slunci, je to pro nás i náš organismus velice prospěšné a pro zdraví nezbytné.

K čemu je opalování dobré?

Správným a zdravým opalováním si naše kůže za pomocí pigmentace a ztluštění pokožky automaticky zvýší přirozenou ochranu před spálením a vytváří si tělu prospěšný vitamín D. Vitamin D je klíčový pro mnoho tělesných procesů, jako je tvorba zdravých kostí a pohybového aparátu. Navíc vitamin D pozitivně ovlivňuje i duševní zdraví.

Zázračný vitamin D do svého těla dostaneme již po 5 minutách na slunci. Stačí když tedy vystavíte svůj obličej a ruce na pár na slunce a získáte potřebnou dávku.

Kdy se slunci vyhýbat?

Odborníci na kůži doporučují se slunci vyhýbat mezi 11. a 15. hodinou, v této době je slunce nejvíce agresivní. Největším omylem je také tvrzení, že když jsme schovaní ve stínu, tak na nás slunce nejde a my se nemůžeme spálit.

Sluneční paprsky se odrážejí od betonu, písku i vody a dopadají na náš. Proti i když trávíte celý den ve stínu pod slunečníkem, měli byste být namazáni opalovacím přípravkem s alespoň ochranným faktorem 6.

Zjistěte svůj fototyp kůže

Základem zdravého a bezpečného opalování je vědět, jaký je váš fototyp kůže. Ve střední Evropě se rozlišujeme na 4 druhy, která nám na první pohled napoví, k jakému kožnímu fototypu se máme řadit. Nejvíce nám napoví kůže a její reakce na slunce.

Kožní fototyp charakteristika reakce na slunce zčervenání kůže bez ochrany
I velmi světlá kůže, rezavé vlasy, pihy téměř vždy se spálí, opálí se do červena 10 minut
II světlá kůže, světlé vlasy opálí se do červena, slabě zhnědně 10 - 20 minut
III středně světlá kůže, hnědé až tmavé vlasy někdy se opálí do červena, vždy zhnědně 20 - 30 min
IV tmavá kůže, tmavé vlasy nikdy se nespálí, velmi dobře zhnědně 45 min

 

Fototyp nám neprozrazuje pouze jak se naše kůže bude chovat na přímém slunci bez ochrany, ale také nám napoví jaký opalovací krém a výšku ochranného faktoru máme na opalování zvolit.

Připravte se na opalování

Připravte se na opalovací sezonu včas, zvlášť pokud víte, že vás čeká dovolená u moře. Nejen, že vaše kůže bude na opalování lépe reagovat, ale také si zajistíte, že vám opálení vydrží delší dobu.

Základem jsou tak přípravky, které obsahují betakaroten a jiné karotenoidy. Ideální je začít přípravky užívat minimálně měsíc před začátkem léta, tak si zajistíte, že vám opálení vydrží delší dobu a bude mít krásné hnědé zbarvení.

S chemickými přípravky, které obsahují betakaroten by se to nemělo přehánět a používat je delší dobu. Dobré je doplnit stravu také o ovoce a zeleninu, které naše tělo na opalování připraví. Jedná se především o mrkev a zelený čas