Aby byly vlasy zdravé, lesklé a krásné, je důležité o ně důkladně pečovat. Jistě se vám někdy stalo, že pár hodin po umytí vlasů byly vlasy opět mastné, nebo vám svěděly či se ve vaší kštici objevily nevzhledné lupy. Všechny tyto ... vám naznačují, že je něco v nepořádku. Může za to špatná péče o vlasy či nevhodně zvolená vlasová kosmetika.
Mytí vlasů patří stejně jako čištění zubů či stříhání nehtů ke každodenní rutině. Mytí jako takové má hygienický význam. Díky němu odstraníme z vlasů veškeré nečistoty, které se do nich dostaly během dne. U mytí vlasů šamponem je nejdůležitější naprosté odstranění šamponu při závěrečném oplachování. Dejte si proto na tom opravdu záležet.
Většina lidí si své vlasy nemyje zcela správně. Někdo je zbytečně drhne, jiný je zas špatně oplachuje. Bohužel to má určitý vliv na kvalitu našich vlasů. Pokud si tedy vlasy umýváte špatně, pak se to podepíše na kvalitě vlasů.
Abyste si myli vlasy správně, je důležité znát nejprve jejich typ. Existuje několik typů vlasů, konkrétně vlasy rychle se mastící, suché, jemné, zplihlé, barevné či zesvětlované, a pro každý typ se používá jiná kosmetika. Až zjistíte přesně váš typ vlasů a pořídíte vhodnou kosmetiku, při samotném mytí byste měli dodržovat důležité kroky.
Při mytí vlasů byste měli dodržovat tři základní kroky, díky kterým perfektně odstraníte z vlasů všechny nečistoty a navíc si zajistíte zdravou a krásnou hřívu.
Díky prvnímu mytí odstraníte z povrchu vlasů různé nečistoty, které se na nich uchytily. K mytí budete potřebovat vhodný šampon, který aplikujete pouze k pokožce a vmasírujte ho pouze bříšky prstů. Nikdy při masírování nepoužívejte nehty, tím byste mohli vlasovou pokožku poškodit. Šampon postačí vmasírovat pouze u pokožky hlavy, nikoli na konce vlasů. Šampon pak důkladně opláchněte, nejlépe v záklonu. Tím spláchnete veškeré nečistoty i z celých délek vlasů.
Dalším krokem je druhé umytí vlasů šamponem. Mnoho lidí tento krok přeskakuje, protože jim to přijde zbytečné. Avšak se jedná o krok navíc, je velice důležitý a v žádném případě byste ho neměli vynechávat. Co se týče množství šamponu, nepřehánějte to. Zpravidla se doporučuje použít množství o velikosti vlašského oříšku, avšak to berte pouze orientačně a přizpůsobte ho v závislosti na délce a hustotě vlasů.
Po umytí vlasů šamponem následuje závěrečná péče. K tomu slouží kondicionéry, které vlasy uzavřou, vyhladí a vyživý. Čas od času se doporučuje kromě kondicionéru aplikovat na vlasy masku, která dodá vlasům více živin a pečujících látek oproti kondicionéru.
Kondicionér nebo masku na vlasy aplikujte pouze do délek, nikoliv ke kořínkům. Po uplynutí doby působení péči důkladně vymyjte. Pokud máte pocit, že je kondicionér nebo maska z vlasů důkladně vypláchnutá, pro jistotu přidejte ještě další dvě minuty mytí.
Pokud si vlasy myjete večer, nikdy nechoďte spát s nevysušenými vlasy. Kvůli tomu si totiž můžete přivodit různé zdravotní problémy jako migrénu či potíže s krční páteří. Dále nedoporučujeme při sušení třít vlasy o sebe ručníkem. Tím může dojít k jejich potrhání a tedy i poškození.