Skandinávský styl v interiéru

Rozhodli jste se předělat svoje bydlení a našli jste zalíbení ve skandinávském stylu? Hledáte-li inspiraci, jak si upravit interiér ve skandinávském stylu, jste na správném místě. S našimi tipy si ho vytvoříte jedna dvě.

Skandinávský styl se stal v posledních letech opravdu velkým trendem. Takže není divu, že získává čím dál více příznivců po celém světe a to i v našich zeměpisných šířkách.

Skandinávský styl = jednoduchost

Základním atributem skandinávského stylu je jednoduchost. Zároveň se jedná o elegantní styl, který nabízí vyvážený poměr mezi estetikou, funkčností a praktičností. Díky jeho vlastnostem lze vytvořit pohodlný a harmonický interiér.

Pokud už jste projížděli skandinávské interiéry, z každého obrázku či fotografie lze vypozorovat, že jsou interiéry díky použitému nábytku a správných barev velmi světlé a vzdušné. Skandinávci si tím zřejmě kompenzují dlouhou severskou zimu, která je spojena s nedostatkem přirozeného denního světla.

Inspirace v přírodě

Skandinávci ještě donedávna museli spoléhat na dostupné přírodní suroviny, které dále zpracovávali. Proto není divu, že pro skandinávský styl jsou typické přírodní materiály. Nejčastěji se používá dřevo ve světlejších odstínech, zejména borovice a bříza.

Kromě dřeva se používá nábytek i doplňky vyrobené z kovu, kůže a skla, které jsou doplněné přírodními textiliemi (např. bavlna, len, vlna atd.). V modernějších interiérech se používá dokonce i plast.

Jak si zařídit interiér po skandinávsku?

Stejně jako všechny interiérové styl, tak i skandinávský nemá pouze jednu variantu. Během vývoje vstřebával mnoho vlivů i myšlenek. Můžeme se tedy setkat se stylem tradičním a rustikálnějším nebo moderním až téměř minimalistickým.

Základem u skandinávského stylu je:

1. Světlý neutrální základ

Nejdříve začněte od podlahy. Ta by měla být ze světlého dřeva. Vhodný je například bělený dub, javor nebo jasan. V případě, že už v interiéru podlahu máte, kterou nechcete nebo nemůžete vyměnit, pracujte s tím co máte. Podlahu třeba doplňte menšími světlými koberečky, nebo pokud máte možnost, můžete ji i zkusit natřít na bílo.

Co se týče zdí, ty vymalujte na bílou nebo světlou barvu. Kromě bílé funguje ve skandinávských interiérech také světlejší odstíny šedé, přírodní tóny nebo pastelové barvy. Bílé by měly být také dveře a rámy oken.

2. Výběr nového nábytku do interiéru

Nábytek by měl být rovněž ze světlého dřeva – a to buď v jeho přirozené podobě nebo natřený na bílo. Nic nezkazíte tím, když zvolíte nábytkové kusy s rovnými liniemi. Masivnější kousky do skandinávského stylu nepatří.

S interiérem si pohrajte a zkuste zkombinovat moderní prvky s vintage kousky. Do ložnice místo nočních stolků pořiďte třeba dřevěný špalek, zavěšenou větev na kousky oblečení, bílou komodu atd. Těch možností je zde opravdu mnoho, takže opusťte fantazii a interiér vymazlete. Na druhou stranu si ale pamatujte, že prostor musí působit vzdušně, tudíž ho příliš nepřeplácejte.

3. Dotvořte celý interiér zajímavými doplňky

Skandinávský styl je známý minimem doplňků. Pokud ale chcete nějaký ten doplněk či dekoraci pořídit, měl by mít kromě estetického hlediska i praktické využití. U doplňků pak můžete volit výraznější barvy, které celý interiér oživí a zútulní. Ty totiž rozbijí takový ten pocit, že místnost působí chladně, jako by zde nikdo nebydlel.

Skandinávské doplňky vhodné do interiéru:

  • svícny z černého nebo stříbrného kovu,
  • obrazy a fotografie v neutrálních rámečcích (ideální je bílá, dřevěná nebo černá),
  • zrcadla vhodná k prosvětlení místnosti,
  • obrázky s hesly nebo citáty,
  • písmena jako dekorace,
  • čiré skleněné vázy s květinami nebo větvičkami,
  • velké koše i menší košíky, misky, krabičky,
  • kusové koberečky.

Obrázky použity ze stránky https://nyde.co.uk/blog/scandinavian-interiors-ideas