Neexistuje univerzálnější barva do interiéru jako je bílá a šedá. Díky spojení černé a bílé vzniká kombinace, vedle které vyniknou všechny další, i ty , které nejsou zrovna výrazné. Můžete tak popustit uzdu fantazii a doplňky, textilie nebo polštáře ladit do barev podle vaší nálady.
Šedá barva je v interiéru nepostradatelná, a to i přesto, že ji mnozí považují za nevýraznou, nudnou a bez emocí. Její kouzlo spočívá v tom, že tlumí barvy výrazné a příliš emotivní a plné života na přijatelnou a vkusnou úroveň. A právě proto se v moderních interiérech objevuje tak často.
V současné době vévodí kombinace - šedá - červená, šedá - purpurová, šedá - žlutozelená, šedá - tyrkysová, šedá - růžová a šedá - lososová.
Skvěle také vypadá šedá barva se zemitými a přírodními barvami, které samy o sobě výrazné nejsou, ale s šedou vytvoří harmonii.
se o šedé barvě povídá, že působí čistě, jasně a vznešeně? Také vybízí ke klidu a na mnohé z nás působí až lenivě, protože nás moc k akci nevybízí. Šedá barva také symbolizuje nový začátek a je vnímána jako barva světla a svobody. Takže pokud plánujete změnu, šedá je ta správná barva.
Šedá barva se může v interiéru aplikovat na všechno. Od stěn, nábytku, doplňků až přes podlahy nebo textilie, jako jsou závěsy, záclony, žaluzie nebo rolety. Obecně se používá do místností, od kterých chcete, aby působily decentně, jednoduše a minimalisticky. Proto je tak velmi oblíbená v moderních interiérech, kde je minimalismus hlavní inspirací.
Šedá se také samozřejmě objevuje na materiálech, a to z jejich samotné podstaty. V interiérech se tak hojně využívá ocel, kov nebo kámen, vše v šedé a přirozené barvě. Interiér tak působí elegantním, svěžím dojmem.
Světlé odstíny šedé prostor pocitově ochladí, ale jakmile začne barva ztmavovat, tak se barevný tón otepluje. V interiérech je tohoto efektu velmi často využíváno. Bytoví designéři také velmi rádi využívají tzv. lomené barvy.
Lomené barvy vznikají spojením pestré barvy s šedou, nebo bílou či černou. V praxi to znamená, že použijí vedle sebe na jedné stěně nebo na protilehlých stěnách. S takovou kombinací nikdy nešlápnete vedle, protože sloučí každou místnost. Dodá jí na správné náladě a nabídne vám relaxaci a odpočinek.
Šedá barva je barvou doplňkovou a není dobré, aby v interiéru převládala. Proto je dobré volit na stěny světlejší odstín a vymalovat s ní menši plochy. Pokud špatně zvolíte odstín a barva bude na všech stěnách, může místnost působit ponuře, smutně a depresivně.
Podle čínské nauky feng-šuej je šedá hlavní barvou západu a doplňkovou barvou severozápadu, proto by měla být i na stěnách, které těmito směry směřují. Naopak nauka říká, že na jihovýchodních stěnách by měla být zcela vyloučená.
Šedá barva je také oblíbená u tvůrců nábytku a je to zřejmé na sedacích soupravách a pohovkách. Šedá totiž nábytku dodává na jednoduchosti, formálnosti a nechá díky své nenápadnosti vyniknout linie a tvary nábytku.
Obrázky použité ze stránky: http://www.home-designing.com/2015/02/dark-themed-interiors-using-grey-effectively-for-interior-design