Už jste někdy hledali bydlení? Nebo se jen zběžně díváte na různé inzeráty s pronájmy? Pokud ano, jistě znáte takový ten typický text, který každý byt vychvaluje do nebe, kde se dozvíte, co byt obsahuje, co je v okolí a z fotek si uděláte určitou představu. To je vše krásné, ale je třeba se vrátit do reality a připravit se na samotnou prohlídku. Čemu věnovat pozornost a na co se zeptat?
Při prohlídce budoucího bytu je třeba se zjistit následující:
Ano, vím, nejste odborníci. Toho si však můžete najmout, avšak u klasických pronájmů to nebývá běžné. Odborník se využívá spíše při prodeji nemovitosti, který byt jak zkontroluje, tak i vyčíslí částku nutnou k odstranění vad.
Když ale hledáte byt k pronájmu, zběžnou technickou kontrolu můžete provést i vy sami. Zkuste si otevřít okno, zda to jde lehce a nedrhne. Prohlédněte si podlahy, zda nejsou propadlé. Podívejte se na stěny, zda nejsou popraskané a nepadá z nich omítka. Zkontrolujte si kohoutky, jestli nekape voda.
Zeptejte se na průměrné výdaje na energie. Všímejte si i dalších detailů – například jaká jsou okna. Nová plastová nebo původní stará? Pokud nejsou okna vyměněná, počítejte s tím, že v chladnějších zimních měsících protopíte více. Vyžádejte si také energetický průkaz budovy.
Hledáte-li byt na pronájem, kde nějakou dobu budete pobývat, nebojte se zeptat na vše, co byste rádi věděli nebo co vás zrovna napadne. Většina potencionálních zájemců se moc neptá, což je samozřejmě chyba. Realitní makléř, případně majitel jsou tu přesně od toho, aby vám zodpověděli jakoukoli otázku, takže...
Jste alergičtí na plísně? Zeptejte se, zda je bytový dům zateplený a v chladnějších měsících se plísně v interiéru netvoří. Máte domácí zvířátko? Zeptejte se dopředu, zda by nebyl problém jej mít v bytě. Ačkoli vám majitel nemůže zvíře zakázat podle Nového občanského zákoníku, může vzniknout problém do budoucna (např. pokud budete chtít po roce prodloužit smlouvu o pronájmu).
Vždy si na prohlídce zjistěte finální cenu za pronájem a zda vám nebude zaúčtováno něco navíc. Tradičně to mohou být například poplatky za energie, internet, úklid společných prostor, odvoz odpadu, osvětlení ve společných prostorech atd.
Při prohlídce budoucího bytu máme průměrně tak 15 minut, takže tento čas opravdu dobře využijte. Zeptejte se na vše podstatné, co vás zajímá. Vše si důkladně prohlédněte, vyzkoušejte a doptejte se na to, co vám není jasné. Díky poskytnutým informacím pro vás bude snazší se rozhodnout, a zároveň budete přesně vědět, do čeho jdete.