Odhalené cihly v interiéru jsou jedním z aktuálně nejvyhledávanějších prvků. Tento trendy se objevil ve 20. století, kdy mnoho majitelů domů a bytů přišlo na to, že je jednodušší a levnější cihly nechat odhalené, než je složitě a nákladně překrývat. Navíc to interiéru dodá na netradičním vzhledu.
Líbí se vám rustikální vzhled? Pak ve vašem "doma" nesmí chybět odhalené cihly. Jsou to právě cihly, které dokáží vytvořit moderní industriální styl. Nejvíce se odhalenými cihlami setkáváme v loftech a historických budovách, není ale problém je zařadit i do moderního interiéru.
S cihlami se setkáváme nejen na stěnách, ale také na stropech nebo podlahách. Základem úspěchu je ovšem, aby byly pečlivě vyčištěné, vyspárované trochou malty a také je potřeba je zabezpečit před vydrolováním a vířením cihlového prachu po místnosti.
Ne vždy může být ponechání surových a neošetřených cihel tou nejlepší variantou. Proto Proto je často k vidění, že jsou cihlové stěn nebo stropy natřené na bílo, což dodá povrchu úplně jiný rozměr. Nebo cihlovou stěnu či podlahu nalakovat barevně. Klasikou ovšem zůstává přírodní barva cihel v kontrastu se sněhově-bílou zdí.
Nejčastějším problémem s cihlami je, že mají tendence se vydrolovat a podporují vznik prašnosti v interiéru, často také ztrácí svou barvu a blednou nebo reagují na přírodní vlivy. Je tak potřeba se nejprve postarat o impregnaci.
Jednou z možností je zvolit impregnaci na bázi včelího vosku nebo napouštěcí penetraci na očištěné cihly. Nejkvalitnější a nejúčinnější je vosková impregnace, která je ovšem finančně náročnější. Můžete tak volit o HG impregnaci určenou speciálně pro cihlové zdivo nebo vybírat mezi impregnacemi, které jsou určené pro cihlové nebo betonové zdivo.
Penetrace se vybírá podle výsledného vzhledu. Záleží totiž pouze na vás, zda chcete, aby byl povrch lesklý, suchý nebo matný. Netradiční je také vzhled mokré stěny.
Důležitým krokem ještě před aplikací povrchové úpravy je potřeba cihly zbavit prasklin ve spárách. Malé praskliny nebo lehce zdeformovaný tvar není hned neřešitelný problém. Stačí opatrně odstranit omítku, ideálně ručně, pak vyškrábat spáry, a to až do hloubky 4 cm a pak použít kvalitní pytlovanou maltu a vytvořit spáry nové, bez prasklin.