Vaše koupelna je už okoukaná, nefunkční, neergonimicky řešená a neodpovídá současnému komfortu a stylu bydlení? Tak jste si řekli dost a rozhodli jste se pro rekonstrukci? Čeká vás náročné období vybírání, zařizování a rozhodování. Že nevíte, kde začít? Připravili jsme pro vás užitečné rady, která vám pomohou se lépe zorientovat.
Rekonstrukce koupelny je jedna z nejnáročnějších rekonstrukcí. Je nutné myslet na odpady a rozvody, na dostupná spád prvků od stoupací šachty, musí se ohlídat nosné a nenosné příčky. Ve většině případů se jedná o malý prostor s omezeným množství možností a také je opravdu široká nabídka s vybavením, příslušenstvím a obklady, a je tak je velmi náročné se pro nějaký rozhodnout.
Proto se nedoporučuje pouštět se do rekonstrukce na vlastní "pěst" a využít rad a plánování s odborníkem. Zvolit můžete koupelnové studio, stavební firmu, projektanta nebo architekta. Je to pouze na vás s kým chcete spolupracovat a kdo vám bude nejvíce vyhovovat.
Když jsme u vybírání odborníka, vždy si pečlivě vybírejte. Vždy si vybírejte na základě referencí, zkušeností svých známý nebo sousedů. Nechte si udělat více nabídek a rozhodněte se pro nejlepší. Zjistěte si jaké práce a služby jsou zahrnut nabídky a kolik by stály další dílčí práce.
V koupelně, stejně jako v kuchyni, musí mít vše své místo, zvláště pokud se jedná o malou koupelnu, kam se musí vejít vše potřebné a zároveň musí být pohyb po ní pohodlný. Pro pohodlné používání koupelny je tak důležité dodržovat určitě vzdálenosti od jednotlivého vybavení.
Nestačí si obklady pouze vybrat, ale musíte se také rozhodnout, jakým stylem budou obklady obložené. Rozhodnutí o postupu obkládání je potřeba udělat ještě před samotným objednáním kachlíků, protože se může lišit počet potřebného materiálu.
Obklady se většinou dávají do dvou metrů a nahoře končí celým kachlíkem. Jedním z postupů je začít od horního okraje a pokračovat směrem dolů, kdy na konci budou odřezky. Dalším postupem je začít celou kachličkou nad vanou a pokračovat směrem nahoru, horní konec pak bude podle rozměru kachličky.
Kvalitní obkladač ale většinou začíná od středu a postupuje ke krajům. Díky tomu pak koupelna působí souměrně. Důležité také je aby, spáry dlažby a obkladů na sebe navzájem navazovali, díky čemuž ušetříte snížíte počet potřebných kachlíků.
Při objednávání vždy přidejte 10 - 15 procent navíc. Je to z toho důvodu, že kachličky mohou prasknout nebo být s vadou a čekání na náhradní dodávku by mohlo zkomplikovat a protáhnout další práce.
Nevybírejte si sanitu nejen podle ceny, ale také podle designu. Pokud nevěříte svému vkusu a bojíte se kombinovat, vyberte si jednu konkrétní kolekci sanity. Díky tomu k sobě bude vše ladit a vaše koupelna bude působit harmonickým dojmem.
Zní to logicky, ale často se na to zapomíná. Do koupelny opravdu patří pouze nábytek, který je odolný proti vlhkosti a vodě. Koupelnový nábytek je vyrobený ze speciálního materiálů, který bude v takovém prostředí odolný. Ovšem i ten je potřeba otírat a sušit.
Není tak dobré koupelnové skříňky, ve kterých jsou schované ručníky, toaletní papír nebo jiné koupelnové věci, umisťovat do bezprostřední blízkosti vany nebo sprchového koutu. I ten nejkvalitnější a nejodolnější materiál nevydrží kontakt s vodou dlouhá léta.
Orientovat se můžete podle certifikátu voděodolnosti.