Poslední dobou si hodně všímám, že se lidé čím dál více zajímají o ekologii, potraviny, původu oblečení, co obsahuje jejich kosmetika a jaký to má celkový dopad na přírodu. Řada z nich hledá různé alternativy, které nezatěžují životní prostředí. Narazila jsem na zajímavé tipy do domácnosti, a tak vznikl tento článek, neboť je chci s vámi sdílet.
Vyměňte jednorázové produkty za ty znovupoužitelné. Každý krok se v tomto počítá. Kromě nahrazení jednorázových pytlíků a tašek můžete do své domácnosti pořídit dózy pro suché potraviny. Skleněné dózy nejen dobře vypadají, ale vy budete mít přehled o svých zásobách a navíc snížíte další zbytečně tvořený odpad. Dnes navíc existují bezobalové obchody nebo některé potraviny takto nabízejí i bio obchody.
A když už nic takového nemáte poblíž, pořizujte trvanlivé potraviny ve velkých papírových pytlech po několika kilech a ty si doma přesypávejte do uzavíratelných dóz.
Vodu lze šetřit tak, že si za pár korun pořídíte tzv. perlátor. Jedná se o spořič vody, který provzdušní tekoucí vodu. Díky tomu se redukuje průtok vody, což vede k šetření. Díky jedinému perlátoru může běžná rodina ušetřit cca 10 000 litrů vody.
Kromě potravin lze dnes nakupovat i tzv. nahatou kosmetiku, která je jak už název drobet napovídá, bez obalu. Doporučujeme sáhnout po zároveň po takové kosmetice s přírodním složením. Běžně jsou dostupná tuhá mýdla a šampony, bambusové kartáčky, lufy, mořské houby a mnoho dalšího. Díky výměně kosmetiky se nyní obejdete v koupelně bez odpadkového koše.
Vlastníte nějaký předmět, který už v domácnosti nevyužijete? Pak jej recyklujte. Existuje řada míst, kde necháte například nábytek pro ty, kteří ho ještě rádi využijí. Vyhledejte si nejbližší bazary, dvory nebo maloobchodníky blízko vašemu domovu. Je to daleko lepší řešení, než když odvezete nábytek na skládku, kde už nenajde jiné využití.
Pokud si potřebujete vybavit bydlení, doporučujeme sáhnout po kvalitních materiálech, které vám budou dělat dlouho službu. Ideálními materiály jsou kov, sklo, dřevo nebo kůže.
Věděli jste, že se zvýšením teploty o 1 ºC se zvýší spotřeba energie o 6 %? I když ideální teplotu vnímáme každý jinak, zpravidla je běžné mít udržovat v obývacím pokoji okolo 19-20 ºC, v kuchyně kolem 17-18 ºC, v ložnici cca 17 a 18 ºC a na chodbách postačí 15 ºC.
Pořiďte si do bytu tzv. reflexní fólie, které odrážejí teplo z radiátorů do místnosti. Stojí pár korun a dokážou odrazit až 90 % tepla.
Zajímavá je i služba, díky které můžete recyklovat bezplatně elektroniku. Na stránkách remasystem.cz/re-balik/ vyplníte jednoduchý formulář, díky kterému si vygenerujete štítek, nalepíte na balík a bezplatně elektroniku zašlete k recyklaci.
To je vše k dnešním tipům. Vyzkoušejte a uvidíte. Zda vyzkoušíte jeden tip nebo hned několik, je to jen na vás. Každá změna se počítá. Navíc díky těmto drobným změnám ušetříte nejen přírody, ale v některých dokonce ulevíte své peněžence. A to už za to stojí, nemyslíte?